Podle zákoníků práce a nařízení vlády, máte na pracovní volno na stěhování nárok a zaměstnavatel je v některých případech i povinen Vám jej proplatit.
Při stěhování a nároku na volno rozlišujeme dva důvody – stěhování z osobních důvodů a stěhování v zájmu zaměstnavatele. V řeči zákoníků práce se jedná o překážky v práci na straně zaměstnance a zaměstnavatele.
Placené volno na stěhování – nárok na placené volno při stěhování máte v případě, že se zaměstnavatel stěhuje např. do jiného města a vy s ním. Typicky se jedná o to, kdy zaměstnavatel rozšiřuje výrobu nebo svou obchodní činnost a potřebuje přestěhovat i své zaměstnance. V těchto případech je zaměstnavatel povinen vždy volno na stěhování proplatit.
Neplacené volno na stěhování – nárok na neplacené volno na stěhování máte tehdy, stěhujete-li se z vlastní vůle tj. z osobních důvodů. Zkrátka, potřebujete-li změnit prostředí, máte nárok na volno, ale naplacené.
V obou případech se placené i neplacené volno na stěhování poskytuje na nezbytně nutnou domu, nejvýše však na 2 dny.
Zákoník práce řeší nárok na volno při stěhování z osobních důvodů zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, § 199 odstavec 2 a spolu s ním nařízení vlády NV č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah osobních překážek v práci.